Nawigacja

· Strona główna

Parafia

· Spowiedź w katedrze

· Ogłoszenia parafialne

· Intencje parafialne

· Duszpasterze

· Galeria zdjęć

· Historia parafii

· Obraz Matki Boskiej

· Kazania online

· Wirtualny spacer

Kancelaria

· Kancelaria

· Sakramenty św.

Wspólnoty parafialne

· Wspólnoty w parafii

· Ministranci

· Stowarzyszenie CRUX

Dekanat

· Parafie miasta Opole

· Polecane wydarzenia

Inne

· Szukaj na stronie

· Kontakt


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło


719. rocznica poświęcenia kościoła katedralnego w Opolu
dodał:
· alfsoft dnia 16.11.2014
W niedzielę 16 listopada przypada 719. rocznica poświęcenia kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, czyli katedry opolskiej. W XIII w. przebudowano istniejący tu już wcześniej kościół i uroczyście poświęcono 16 listopada 1295 r. Odtąd przez wiele wieków świątynia ta była jedynym kościołem parafialnym dla miasta Opola i jego okolic. Jest to zarazem dzień wdzięczności za dar tego miejsca, kapłanów, którzy głosili tutaj słowo Boże i udzielali sakramentów świętych i za ludzi wiary, którzy się tutaj gromadzili i troszczyli o tę świątynię.


PRZECZYTAJ WIĘCEJ O HISTORII KATEDRY
List Episkopatu Polski o przygotowaniach do ŚDM Kraków 2016
dodał:
· alfsoft dnia 09.11.2014 ·
Przeżywane dziś święto Poświęcenia Bazyliki Laterańskiej przenosi nas myślą do Rzymu i jednoczy w modlitwie z papieżem Franciszkiem. Bazylika Laterańska bowiem to katedra Biskupa Rzymu, a jednocześnie Matka i Głowa wszystkich kościołów świata. Jest ona symbolem jedności i powszechności całego Kościoła. Szczególnym doświadczeniem tej uniwersalności i jedności są Światowe Dni Młodzieży, które w lipcu 2016 roku odbędą się w Polsce. W tym samym czasie Kościół w naszej Ojczyźnie będzie świętował jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. W ten oto sposób przeszłość spotka się z przyszłością, tradycja ze współczesnością. Sięgając początków Kościoła w Polsce i otwierając się na to, co nowe, mamy szansę odkryć ponownie korzenie, z jakich wyrosła wiara na ziemiach polskich. Ukazując zaś młodym jej wielowiekowe dzieje i stawiając za wzór świadków: świętych i męczenników – możemy ożywić w sobie odpowiedzialność i troskę o kształt wiary i jej miejsce w przyszłości.ZOBACZ CAŁY LIST EPISKOPATU POLSKI
Odpusty za zmarłych
dodał:
· alfsoft dnia 31.10.2014
Uroczystość Wszystkich Świętych skłania nas do szczególnej modlitwy za zmarłych, ale w tym czasie można uzyskać także odpusty dla nich. Jak mówi Katechizm Kościoła Katolickiego „Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych” (KKK 1471).

Aby zyskać odpust należy nawiedzić pobożnie cmentarz w dniach 1-8 listopada i pomodlić się za zmarłych oraz spełnić stałe warunki odpustu: być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć w danym dniu Komunii św., zachować wolność od przywiązania do grzechu (nawet lekkiego) i odmówić modlitwę “Wierzę w Boga”, modlitwy w intencjach Ojca Świętego (np. "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Maryjo"). W samym dniu 2 listopada - przy zachowaniu tych samych warunków - również można uzyskać odpust za zmarłych związany z nawiedzeniem kościoła lub publicznej kaplicy i odmówieniem w nich modlitwy "Ojcze nasz" i "Wierzę w Boga".
UROCZYSTOŚĆ PODWYŻSZENIA KRZYŻA ŚWIĘTEGO - Odpust parafialny
dodał:
· alfsoft dnia 13.09.2014
W niedzielę 14 września br. przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego, które jest uroczystością patronalną naszej opolskiej katedry.

Można w ten dzień uzyskać odpust zupełny. Warunki: stan łaski uświęcającej, Wierzę w Boga, Ojcze nasz, modlitwa w intencji Ojca Świętego.

O godz. 10:30 zostanie odprawiona Msza św. w intencji rocznych dzieci. Zgłoszenia przyjmujemy w kancelarii parafii.
O godz. 12:00 biskup ordynariusz Andrzej Czaja będzie przewodniczył sumie odpustowej.
O godz. 17:45 zapraszamy na nieszpory odpustowe.
Pielgrzymka jak wędrówka przez życie - wywiad GN
dodał:
· alfsoft dnia 19.08.2014
O zadaniach przewodnika opowiada ks. Krystian Muszalik, przewodnik grupy 1 niebieskiej.

Ks. Krystian Muszalik już czwarty raz prowadzi na Jasną Górę pątników 1 niebieskiej. To grupa, która skupia mieszkańców parafii katedralnej, a także parafian z Głogówka i Zdzieszowic. Oprócz ks. Muszalika w 1 niebieskiej posługują: ks. Robert Józef, ks. Ryszard Kinder i ks. Daniel Breguła.

Anna Kwaśnicka: Jak wyglądały przygotowania do pielgrzymki?

Ks. Krystian Muszalik: Było wiele emocji. Właściwie do późna w nocy zastanawiałem się, czy wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Ale myślę, że jest dopięte. Poza tym trzeba po prostu zaufać Panu Bogu. Dzisiejszy poranek, kiedy o 6.00 rozpoczynałem Mszę św. w katedrze i słońce przebiło się przez witraże, pokazał mi, że będzie dobrze.


CZYTAJ CAŁY WYWIAD Z GOŚCIEM NIEDZIELNYM
Metropolitalna pielgrzymka do Rud
dodał:
· alfsoft dnia 13.08.2014
Biskup gliwicki Jan Kopiec zaprasza na metropolitalne pielgrzymowanie do sanktuarium w Rudach w uroczystość Wniebowzięcia NMP - 15 sierpnia.

Uroczysta Msza Św. na dziedzińcu dawnego opactwa rozpocznie się o 11.00. Będzie jej przewodniczył bp Wolfgang Ipolt, ordynariusz diecezji Görlitz, członek Grupy Kontaktowej między Konferencjami Episkopatów Niemiec i Polski.

Odpust w Rudach zakończy się nieszporami maryjnymi w bazylice o 15.00
Apel Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości
dodał:
· alfsoft dnia 26.07.2014
Trwamy w dziękczynieniu za historyczną kanonizację Jana Pawła II, który uczył nas, że święci nie przemijają, lecz pragną naszej świętości. Podejmujemy osobisty i narodowy rachunek sumienia z wierności słowom naszego nowego Świętego. Dlatego na progu sierpnia, miesiąca abstynencji, przypominamy wezwanie skierowane do Polaków
na początku pontyfikatu: „Proszę, abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła”. O jakich zagrożeniach mówił papież Polak? Mówił o braku poszanowania
godności człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci, o niegodnych postawach i czynach wynikających z wad narodowych. Mówił także o nadużywaniu alkoholu.


ZOBACZ CAŁY LIST O ABSTYNENCJI
Zaproszenia


Nasze Koszulki


Sakrament Bierzmowania 2015

TERMINY SPOTKAŃ KANDYDATÓW
DO BIERZMOWANIA


Menu dodatkowe
POSŁUCHAJ RADIA

35,405,764 Gości na stronie od 25.09.2011