Nawigacja

· Strona główna

Parafia

· Spowiedź w katedrze

· Ogłoszenia parafialne

· Intencje parafialne

· Duszpasterze

· Galeria zdjęć

· Historia parafii

· Obraz Matki Boskiej

· Kazania online

· Wirtualny spacer

Kancelaria

· Kancelaria

· Sakramenty św.

Wspólnoty parafialne

· Wspólnoty w parafii

· Ministranci

· Stowarzyszenie CRUX

Dekanat

· Parafie miasta Opole

· Polecane wydarzenia

Inne

· Szukaj na stronie

· Kontakt


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło


Zaproszenie Liturgicznej Służby Ołtarza w Wielki Czwartek
dodał:
· alfsoft dnia 27.03.2015
Duszpasterstwo Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Opolskiej zaprasza zgodnie z tradycją diecezjalną wszystkich członków LSO do udziału we Mszy św. krzyżma w katedrze opolskiej w Wielki Czwartek, tj. 2 kwietnia, o godz. 9.30. Po niej odbędzie się krótkie spotkanie z Ks. Biskupem, w czasie którego zostaną wręczone dyplomy uznania wzorowym długoletnim członkom LSO, zgłoszonym przez swoich duszpasterzy.

Wyróżnieni ministranci ubrani w strój liturgiczny powinni przybyć do katedry opolskiej o godz. 9.10 i zająć miejsce w ławce z rezerwacją dla nich. Prosi się wszystkich pozostałych ministrantów i lektorów o uczestniczenie we Mszy św. w strojach liturgicznych.
Zaproszenie osób żyjących w związkach niesakramentalnych
dodał:
· alfsoft dnia 26.03.2015
Biskup opolski Andrzej Czaja zaprasza w Niedzielę Palmową na godzinę 14.00 do Katedry Opolskiej osoby żyjące w związku niesakramentalnym na wspólne nabożeństwo pokutne.

Będzie to okazja, aby przełamać się słowem Pańskim, razem pomodlić się i otrzymać szczególne błogosławieństwo na trudne trwanie w jedności z Bogiem.

Powołanie Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej
dodał:
· alfsoft dnia 01.03.2015
Komunikat Biskupa Opolskiego dotyczący powołania Kapituły Odnowy Katedry Opolskiej

Drodzy Diecezjanie!

Od wielu lat parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu podejmuje liczne prace konserwatorskie w trosce o naszą zabytkową Katedrę, która jest kościołem biskupim, a zarazem pełni funkcję świątyni parafialnej. Prace te są podejmowane ze względu na stan wnętrza naszej Katedry oraz jej murów zewnętrznych, które wymagają pilnej renowacji. Aby zintensyfikować te działania, 1 stycznia 2015 roku powołałem Kapitułę Odnowy Katedry Opolskiej, której celem są działania promujące odnowę zabytkowego kościoła.

W skład Kapituły wchodzą ludzie różnych stowarzyszeń i instytucji, mediów publicznych i kościelnych, uczelni wyższych, mecenasów kultury i sztuki, artystów oraz innych. Uroczysta inauguracja działalności Kapituły będzie miała miejsce 8 marca 2015 roku, o godz. 10.30 podczas Mszy Świętej w Katedrze Opolskiej. Na dzieło odnowy Katedry pragnę uwrażliwić wszystkich drogich diecezjan. Kościół katedralny jest przecież Matką wszystkich kościołów w diecezji. To z tej świątyni wychodzą wyświęceni tutaj diakoni, kapłani i biskupi, którzy potem są posłani, aby głosić Ewangelię.

Dlatego – Drodzy Bracia i Siostry – zwracam się do Was o zrozumienie i wsparcie działań parafii katedralnej oraz powołanej Kapituły, bo ten szczególny kościół jest również naszym dziedzictwem duchowym, kulturowym i historycznym. Niech nasza wspólna troska o odnowę opolskiej Katedry będzie wyrazem wielkiej wdzięczności dla pokoleń, które uświęcały się w tym kościele, ale również odzwierciedleniem naszej wiary, którą odpowiedzialnie chcemy przekazać następnym pokoleniom.

† Andrzej Czaja
Biskup OpolskiZOBACZ INFORMACJE ZAWARTE W ULOTCE KAPITUŁY

Nabożeństwo stacyjne i Msza św. na rozpoczęcie Wielkiego Postu w Opolu
dodał:
· alfsoft dnia 21.02.2015
„Chrześcijaństwo ze swej najgłębszej istoty nie jest pesymistyczne, lecz pełne optymizmu i nadziei. Zaś paschalna pokuta, to nie wezwanie do rezygnacji, ale do mądrego wyboru!” – powiedział bp Rudolf Pierskała podczas homilii w Środę Popielcową w opolskiej katedrze. Eucharystię poprzedziło nabożeństwo stacyjne i procesja z kościoła oo. Franciszkanów.

Kaznodzieja podkreślał, że pokuta to środek i „ma charakter paschalny, wielkanocny, czyli radosny, bo jej celem jest doświadczenie przejścia z grzechu do łaski, z niewoli ciała do wolności ducha, a przez to – radości spotkania ze zmartwychwstałym Panem”.

„Popiół spadający na nasze włosy, twarze, ubrania” – mówił bp Pierskała – „stanowi przypomnienie, aby człowiek pamiętał, że z prochu powstał i w proch się obróci. Z jednej strony może to przypomnienie budzić w nas smutek, ale z drugiej strony powinno budzić wielką nadzieję, że Bóg może z prochu ziemi wskrzesić nasze ciała do życia wiecznego” – zaakcentował.

CZYTAJ WIĘCEJ NA WWW.DIECEZJA.OPOLE.PL
Nabożeństwo stacyjne w Środę Popielcową w Opolu
dodał:
· alfsoft dnia 15.02.2015
W Środę Popielcową zapraszamy wszystkich diecezjan na nabożeństwo stacyjne, któremu przewodniczyć będą biskupi opolscy. Rozpocznie się ono o godz. 18.00 w kościele o. Franciszkanów w Opolu, następnie uczestnicy wyruszą w procesji do katedry opolskiej, w której o godz. 18.30 sprawowana będzie Eucharystia.

W Roku Życia Konsekrowanego do udziału w nabożeństwie szczególnie zapraszamy wszystkie osoby zakonne.

Nabożeństwo stacyjne jest starą praktyką Kościoła, znaną już w starożytności chrześcijańskiej. Polega ono na tym, że wspólnota liturgiczna pod przewodnictwem biskupa gromadzi się określonym kościele na krótkie nabożeństwo, by z niego wyruszyć procesyjnie do innej świątyni, w której sprawowana będzie Eucharystia. Praktyka ta najbardziej znana jest w Rzymie, gdzie nowy impuls nadał jej św. Jan XXIII, który już w pierwszym roku swojego pontyfikatu wziął udział w liturgii stacyjnej w Środę Popielcową 1959 r. w kościele św. Sabiny na Awentynie w Rzymie. Praktykę tę kontynuował bł. Paweł VI. Również św. Jan Paweł II brał udział w procesji od kościoła św. Anzelma do kościoła św. Sabiny, gdzie na rozpoczęcie Wielkiego Postu, w Środę Popielcową, sprawowana była uroczysta liturgia papieska. Mszał Rzymski Pawła VI zaleca, aby w Wielkim Poście w większych miastach odbywały się zgromadzenia Kościoła miejscowego na wzór rzymskich nabożeństw stacyjnych, pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego.
Ocalić pamięć i zabytek
dodał:
· alfsoft dnia 08.02.2015
Ks. bp Andrzej Czaja powołał Kapitułę Odnowy Katedry. Właśnie trwają spotkania, które ustalą jej skład. Dla każdego mieszkańca tej ziemi katedra powinna być czymś ważnym. Dla jednych będzie miała przede wszystkim charakter zabytku dla innych duchowego centrum diecezji. W każdym przypadku warto traktować ją jako coś swojego, bliskiego sercu – wyjaśnia rzecznik kurii diecezjalnej w Opolu ks. Joachim Kobienia.

Podstawowym celem jest integracja opolan wokół katedry jako symbolu dziedzictwa

za: www.doxa.fm


POSŁUCHAJ O PROJEKCIE NA DOXA.FM

Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan
dodał:
· alfsoft dnia 14.01.2015 ·
W dniach 17-25.01.2014 r. będziemy po raz kolejny obchodzić Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Jego hasłem są słowa: „Jezus rzekł do Samarytanki: »Daj mi pić!«”. Tym razem materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Brazylii.. W diecezji opolskiej z tej okazji przygotowano cały szereg nabożeństw i spotkań poświęconych sprawie jedności chrześcijan. Oto ich program:

17.01.2015 (sobota)
– Opole, godz. 16.30 – XXV Ekumeniczny Koncert Kolęd w kościele OO. Franciszkanów. Wystąpią: Chór Wyższobramski z parafii ewangelickiej w Cieszynie; Chór „Laudate Dominum” z parafii bł. Czesława w Opole; Chór „Cantabile” z Dobrzenia Wielkiego.

18.01.2015 (niedziela)
– Opole, godz. 16.00 – ekumeniczne Nabożeństwo Słowa Bożego w kościele ewangelicko-augsburskim. Przewodniczy: ks. Wojciech Pracki (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Opolu); kazanie: bp Rudolf Pierskała.
– Opole, godz. 10.15 – Msza św. w obrządku bizantyjskim w kościele pw. św. Aleksego. Przewodniczenie - ks. mitrat prof. Janusz Czerski; kazanie – ks. dr Jurij Szczurko.
– Kluczbork, godz. 15.00 – Nabożeństwo ekumeniczne Słowa Bożego w kościele ewangelickim Zbawiciela. Przewodniczy: ks. Paweł Szwedo (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Kluczborku); kazanie: ks. Bernard Jurczyk (proboszcz rzymskokatolickiej parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku). Po nabożeństwie agapa z udziałem rzymskokatolickiego i ewangelickiego duchowieństwa Ziemi Kluczborskiej.
Wesprzyj remont
Zaproszenia


Nasze Koszulki


Sakrament Bierzmowania 2015

TERMINY SPOTKAŃ KANDYDATÓW
DO BIERZMOWANIA


Menu dodatkowe
POSŁUCHAJ RADIA

38,532,174 Gości na stronie od 25.09.2011