Nawigacja

· Strona główna

Parafia

· Spowiedź w katedrze

· Ogłoszenia parafialne

· Intencje parafialne

· Duszpasterze

· Galeria zdjęć

· Historia parafii

· Obraz Matki Boskiej

· Kazania online

· Wirtualny spacer

Kancelaria

· Kancelaria

· Sakramenty św.

Wspólnoty parafialne

· Wspólnoty w parafii

· Ministranci

· Stowarzyszenie CRUX

Dekanat

· Parafie miasta Opole

· Polecane wydarzenia

Inne

· Szukaj na stronie

· Kontakt


Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło


Nabożeństwo stacyjne i Msza św. na rozpoczęcie Wielkiego Postu w Opolu
dodał:
· alfsoft dnia 21.02.2015
„Chrześcijaństwo ze swej najgłębszej istoty nie jest pesymistyczne, lecz pełne optymizmu i nadziei. Zaś paschalna pokuta, to nie wezwanie do rezygnacji, ale do mądrego wyboru!” – powiedział bp Rudolf Pierskała podczas homilii w Środę Popielcową w opolskiej katedrze. Eucharystię poprzedziło nabożeństwo stacyjne i procesja z kościoła oo. Franciszkanów.

Kaznodzieja podkreślał, że pokuta to środek i „ma charakter paschalny, wielkanocny, czyli radosny, bo jej celem jest doświadczenie przejścia z grzechu do łaski, z niewoli ciała do wolności ducha, a przez to – radości spotkania ze zmartwychwstałym Panem”.

„Popiół spadający na nasze włosy, twarze, ubrania” – mówił bp Pierskała – „stanowi przypomnienie, aby człowiek pamiętał, że z prochu powstał i w proch się obróci. Z jednej strony może to przypomnienie budzić w nas smutek, ale z drugiej strony powinno budzić wielką nadzieję, że Bóg może z prochu ziemi wskrzesić nasze ciała do życia wiecznego” – zaakcentował.

CZYTAJ WIĘCEJ NA WWW.DIECEZJA.OPOLE.PL
Nabożeństwo stacyjne w Środę Popielcową w Opolu
dodał:
· alfsoft dnia 15.02.2015
W Środę Popielcową zapraszamy wszystkich diecezjan na nabożeństwo stacyjne, któremu przewodniczyć będą biskupi opolscy. Rozpocznie się ono o godz. 18.00 w kościele o. Franciszkanów w Opolu, następnie uczestnicy wyruszą w procesji do katedry opolskiej, w której o godz. 18.30 sprawowana będzie Eucharystia.

W Roku Życia Konsekrowanego do udziału w nabożeństwie szczególnie zapraszamy wszystkie osoby zakonne.

Nabożeństwo stacyjne jest starą praktyką Kościoła, znaną już w starożytności chrześcijańskiej. Polega ono na tym, że wspólnota liturgiczna pod przewodnictwem biskupa gromadzi się określonym kościele na krótkie nabożeństwo, by z niego wyruszyć procesyjnie do innej świątyni, w której sprawowana będzie Eucharystia. Praktyka ta najbardziej znana jest w Rzymie, gdzie nowy impuls nadał jej św. Jan XXIII, który już w pierwszym roku swojego pontyfikatu wziął udział w liturgii stacyjnej w Środę Popielcową 1959 r. w kościele św. Sabiny na Awentynie w Rzymie. Praktykę tę kontynuował bł. Paweł VI. Również św. Jan Paweł II brał udział w procesji od kościoła św. Anzelma do kościoła św. Sabiny, gdzie na rozpoczęcie Wielkiego Postu, w Środę Popielcową, sprawowana była uroczysta liturgia papieska. Mszał Rzymski Pawła VI zaleca, aby w Wielkim Poście w większych miastach odbywały się zgromadzenia Kościoła miejscowego na wzór rzymskich nabożeństw stacyjnych, pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego.
Ocalić pamięć i zabytek
dodał:
· alfsoft dnia 08.02.2015
Ks. bp Andrzej Czaja powołał Kapitułę Odnowy Katedry. Właśnie trwają spotkania, które ustalą jej skład. Dla każdego mieszkańca tej ziemi katedra powinna być czymś ważnym. Dla jednych będzie miała przede wszystkim charakter zabytku dla innych duchowego centrum diecezji. W każdym przypadku warto traktować ją jako coś swojego, bliskiego sercu – wyjaśnia rzecznik kurii diecezjalnej w Opolu ks. Joachim Kobienia.

Podstawowym celem jest integracja opolan wokół katedry jako symbolu dziedzictwa

za: www.doxa.fm


POSŁUCHAJ O PROJEKCIE NA DOXA.FM

Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan
dodał:
· alfsoft dnia 14.01.2015 ·
W dniach 17-25.01.2014 r. będziemy po raz kolejny obchodzić Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Jego hasłem są słowa: „Jezus rzekł do Samarytanki: »Daj mi pić!«”. Tym razem materiały do ekumenicznych modlitw przygotowali chrześcijanie z Brazylii.. W diecezji opolskiej z tej okazji przygotowano cały szereg nabożeństw i spotkań poświęconych sprawie jedności chrześcijan. Oto ich program:

17.01.2015 (sobota)
– Opole, godz. 16.30 – XXV Ekumeniczny Koncert Kolęd w kościele OO. Franciszkanów. Wystąpią: Chór Wyższobramski z parafii ewangelickiej w Cieszynie; Chór „Laudate Dominum” z parafii bł. Czesława w Opole; Chór „Cantabile” z Dobrzenia Wielkiego.

18.01.2015 (niedziela)
– Opole, godz. 16.00 – ekumeniczne Nabożeństwo Słowa Bożego w kościele ewangelicko-augsburskim. Przewodniczy: ks. Wojciech Pracki (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Opolu); kazanie: bp Rudolf Pierskała.
– Opole, godz. 10.15 – Msza św. w obrządku bizantyjskim w kościele pw. św. Aleksego. Przewodniczenie - ks. mitrat prof. Janusz Czerski; kazanie – ks. dr Jurij Szczurko.
– Kluczbork, godz. 15.00 – Nabożeństwo ekumeniczne Słowa Bożego w kościele ewangelickim Zbawiciela. Przewodniczy: ks. Paweł Szwedo (proboszcz ewangelicko-augsburskiej parafii w Kluczborku); kazanie: ks. Bernard Jurczyk (proboszcz rzymskokatolickiej parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku). Po nabożeństwie agapa z udziałem rzymskokatolickiego i ewangelickiego duchowieństwa Ziemi Kluczborskiej.
Orszak Trzech Króli 2015 w Opolu
dodał:
· alfsoft dnia 29.12.2014
W imieniu księdza Biskupa Ordynariusza Andrzeja Czai serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w ORSZAKU TRZECH KRÓLI 2015 w Opolu. Gromadzimy się we wtorek 6 stycznia 2015 roku (godz. 14.00) na deptaku przy skrzyżowaniu ulic Krakowskiej i Damrota. Z tego miejsca Orszak wyruszy w kierunku opolskiego Rynku. W trakcie przemarszu odegrane zostaną sceny ilustrujące biblijny przekaz Bożego Narodzenia. Orszak zakończymy wspólnym kolędowaniem z wokalistami z Opolskiego Studia Piosenki.

Niech udział w tym wydarzeniu całych rodzin, razem z dziećmi, młodzieżą i starszym pokoleniem, będzie okazją do doświadczenia autentycznego święta rodziny. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: www.opole.orszak.org
Znaki ŚDM w Katedrze
dodał:
· alfsoft dnia 29.12.2014 ·
Znaki ŚDM na diecezjalnych obchodach zakończenia Metropolitalnego Roku Rodziny.

W Niedzielę wieczorem, w Święto Świętej Rodziny biskupi opolscy: Andrzej, Paweł i Rudolf zakończyli Eucharystią obchody Metropolitalnego Roku Rodziny w diecezji opolskiej.

Rok Rodziny ogłoszony został w diecezjach gliwickiej i opolskiej oraz w archidiecezji katowickiej w pierwszą Niedzielę Adwentu w 2013 roku i obchodzony był pod hasłem „Rodzina miłością wielka”.

Po Mszy św. biskupi udzielali indywidualnego błogosławieństwa małżeństwom i rodzinom. Na zakończenie miała miejsce adoracja krzyża i ikony Matki Bożej.
Życzenia Bożonarodzeniowe
dodał:
· alfsoft dnia 24.12.2014
Wielkopostne rekolekcje
Nasze Koszulki


Sakrament Bierzmowania 2015

TERMINY SPOTKAŃ KANDYDATÓW
DO BIERZMOWANIA


Menu dodatkowe
POSŁUCHAJ RADIA

37,877,787 Gości na stronie od 25.09.2011